Site icon studentus.md

Prima medalie de la Jocurile Olimpice adusă în Republica Moldova

Sportivul moldovean, Serghei Tarnovschi, a adus prima medalie pentru delegația Republicii Moldova la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Canoistul naturalizat și-a adjudecat medalia de bronz la proba canoie sprint simplu, pe distanța de 1 000 de metri.

Serghei a fost primul după primii 250 de metri, al treilea după 500 de metri și se părea că va rata medalia după 750 de metri, atunci când era al patrulea. Pe ultimii metri ai distanței, Tarnovschi a reuşit să recupereze handicapul față de rusul de pe poziția a treia și a câştigat dramatic medalia de bronz. Organizatorii au fost nevoiți să revadă foto-finişul pentru a stabili medaliatul cu bronz.

Pe primul loc a terminat un canoist din Germania, iar pe locul secund – un sportiv din Brazilia.

Pentru această performanţă istorică, Serghei Tarnovschi va încasa 2 milioane de lei din partea Guvernului.

Amintim că Serghei Tarnovschi a fost naturalizat în urmă cu trei ani împreună cu fratele său, Oleg. De când s-au mutat în ţara noastră, fraţii Tarnovschi sunt pregătiţi de Alexandru Chirpicenco, fostul antrenor al campionului olimpic Nicolae Juravschi. Din 2016, cei doi sunt antrenaţi şi de bielorusul Viktor Reneiski.