Barcelona a fost eliminată din Liga Campionilor

FCB

Catalanii nu au reușit să-și ia revanșa în fața parizienilor în meciul retur de pe 11 martie, prin urmare Barcelona a fost eliminată din Liga Campionilor, iar PSG au ajuns în sferturi de finală.

Remiza a avut loc la Paris și s-a încheiat cu scorul 1:1. Deși meciul de pe Parc des Princes a fost dominat de catalani, parizienii au fost cei care au deschis scorul prin Kyllian Mbappe.

După 7 minute de la golul francezilor, Lionel Messi a prins un șut spectaculos de la peste 25 de metri și a înscris. Acesta din urmă a ratat și un penalty la finalul primei reprize.

În turul optimilor Champions League, PSG a câștigat împotriva Barcelonei cu 4 la 1, prin urmare PSG s-a calificat cu 5 la 2 la general.

Amintim că vor fi primele sferturi de finală ale Ligii Campionilor, după 16 ani, fără prezența Barcelonei și a superstarului Messi.