Înlăturarea dramatică de pe teren a echipei Zenit

Pe data de 23 aprilie s-a desfășurat meciul de football între echipele Zenit și Sevilla, pe unul din stadionele Europei „Petrovskii Park”, în cadrul sfertului Ligii Europei.

Scorul a fost deschis de spanioli, prin debutul meciului lui Carlos Bacca care a realizat un penalty. Răspunsul din partea Zenit-ului a fost în a doua jumătate a reprizei, când Solomon Rondon a profitat de o eroare gravă a portarului Beto și a restabilit egalitatea scorului.

Însă internaționalul brazilian Hulk le-a readus speranța suporterilor ruși, printr-o execuție fenomenală de la distanță. Calificarea pentru Sevilla a fost adusă de atacantul francez Kevin Gameiro, care l-a învins pe Lodighin cu o lovitură din interiorul careului.

Astfel, elevii lui Andre Villas Boas au fost eliminați dramatic după o remiză 2:2, trecând în semifinale cu scorul general de 4:3.