FC Barcelona – cîștigătoarea Ligii Campionilor

FC Barcelona a fost desemnată campioana europeană pentru a cincea oară, cîștigînd cu 3-1 de la Juventus.

O finală de vis la Berlin! Barcelona a deschis rapid scorul, pe cînd Juventus a început meciul mai prost. Rakitici a marcat în minutul 4, al treilea cel mai rapid gol dintr-o finală de Champions League. Astfel Spania a ținut prima repriză sub control și i-a făcut pe adversari să reacționeze mai mult pe contre.

Repriza secundă a fost jucată mai ritmat, italienii egalând scorul în minutul 55, prin spaniolul Morata, şi luptând fantastic chiar şi după ce  Suarez a readus-o pe Barca în avantaj cu 2-1 în minutul 80.

Buy FC Barcelona Football Tickets FootballTicketNet

Însă partea marcantă a meciului, a fost ultima fază din minutul 90, cînd Neymar a închis finala la capătul unui contraatac rapid, astfel devenind golgheterul UCL, cu 10 reuşite, fiind la egal cu Messi şi Ronaldo.

Cupa UCL 765x544