Atletul moldovean a cucerit România

Atletul moldovean Ivan Emilianov a cucerit un trofeu în România, după ce acum câteva zile a devenit campionul Moldovei la aruncarea greutății.

Emilianov a câștigat Cupa de Cristal, în cadrul campionatului ce a avut loc la București. Atletul și-a asigurat aurul chiar din prima încercare. El a aruncat bila metalică la o distanță  de 20 de metri și 25 de centimetri. Pe locul secund s-a clasat un sportiv din România. Ivan Emilianov, în vârsta de 37 de ani, este multiplu campion național la aruncarea greutății, a participat la trei ediții a Jocurilor Olimpice  între anii 2000-2008.

Republica Moldova,  în ultimii ani, înscrie un numar impunator de victorii sportive peste hotare  cât și la nivel național, victorii  ce  fortifică și  îmbărbăteaza spiritul natiunii!